Azize Euphemia

Azize EuphemiaAzize Euphemia, 4. yüzyılın ilk yıllarında yaşamış bir hristiyan kadınıdır. Euphemia o dönemki adıyla Khalkedonya‘da yaşamaktaydı.Yani şimdiki ismiyle Kadıköy’de… O dönemde Hristiyanlık henüz Doğu Roma’da yayılmamıştı.

O dönemde pagan inancına sahip olan Romalılar, bir festival düzenlerler ve bu törene Euphemia’nın katılmasını isterler. Bu tören, tanrı Ares adına, şimdiki Kadıköy’de, Yeldeğirmeni dolaylarındaki bir tapınakta yapılmıştır.

Azize Euphemia’nın Cezalandırılması

Hristiyanlığa inandığı için törene katılmayan Euphemia, dinine sadık kalmasının bedelini çok acı bir şekilde ödemiştir. Euphemia, ateşe atılıp çıkarılmış, şişlerin ucu ateşe verilip vücuduna batırılmış. Euphemia tüm bunlara dayanabilmiştir. Bu işkencelerin Euphemia’yı yıldıramadığını anlayan Romalılar onu yuvarlak ahşap bir çıkrığa, ellerinden ve ayaklarından bağlamışlardır. Tekerleği yavaş yavaş döndürerek büyük bir acı içerisinde kemiklerini kırarak Euphemia’yı öldürmüşlerdir.

Günümüzde, Sultanahmet’teki Adliye Sarayının arka kısmında, adliye çalışanlarına ait bir otopark bulunmaktadır. Burada, önü tel örgüyle kapatılmış bir yapı vardır. Üç camsız penceresi ve bir kapısı bulunan bu yapının tellerle kapatılmış pencerelerinden içeriye baktığınızda, karşıdaki duvarda karelere bölünmüş panolar halinde fresko resimler vardır. İşte o resimlerde, Euphemia’nın tekerleğe bağlanmış halde, işkenceler içinde acı çekerek öldürülüşü betimlenmiştir.

Euphemia daha sonra Hristiyan dünyasının bir efsanesi olmuştur ve Bizans bu efsaneyi kullanarak hrıstiyanlığın yayılmasına büyük katkı sağlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.